INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał h. Zaremba  

 
 
brak danych - między 1312 a 1319
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michał h. Zaremba (zm. między 1312 a 1319) wojewoda kaliski. Najmłodszy syn Janka, długoletniego kasztelana kaliskiego, a następnie wojewody poznańskiego. Żonaty był z Krajną, z nie określonej źródłowo rodziny. W r. 1289 M. i starsi jego bracia (Filip, Sędziwój, Olbracht i Mikołaj) zwrócili biskupowi lubuskiemu wieś Siekierzyn, którą ojciec ich posiadał w dożywocie. Cztery lata później ci sami Zarembowie (prócz nie żyjącego już zapewne Olbrachta) darowali biskupstwu poznańskiemu odziedziczoną po ojcu i stryju wieś Tarnowo. Na odpowiednim dokumencie M. występuje jako podczaszy kaliski. Działalność polityczną M-a, pozostającego widocznie w cieniu swych wybitnych braci: Sędziwoja, wojewody poznańskiego i Mikołaja (zob.), potwierdzają źródła dopiero dla końcowych lat jego życia. Dn. 10 V 1305 występuje M. na gnieźnieńskim wiecu stronników Wacława II, kierowanym przez obu wojewodów wielkopolskich – Mikołaja Przedpełkowica oraz wspomnianego Sędziwoja. Rychły zgon pierwszego z nich (8 VI t. r.) przyniósł M-owi nominację na godność wojewody kaliskiego; tym samym dwa najwyższe urzędy ziemskie w Wielkopolsce znalazły się w rękach rodzonych braci. Dn. 20 III 1306 na zjeździe Zarembów w Pyzdrach M. uczynił pobożną fundację w intencji własnej oraz zmarłej (zapewne niedawno) żony, nadając wieś Piątkowo biskupstwu poznańskiemu. Na darowiznę tę wyrazili zgodę bratankowie wystawcy. Prawdopodobnie tam właśnie zapadła decyzja zerwania z Wacławem III i przywołania na tron wielkopolski księcia głogowskiego Henryka, którą poparli następnie inni możnowładcy wielkopolscy. Między tą datą a początkiem 1308 r. M. scedował urząd wojewody na rzecz bratanka, Marcina (zob.), syna Sędziwoja. W źródłach po raz ostatni występuje 4 IX 1312, jako świadek aktu sprzedaży Człuchowa na Pomorzu Gdańskim zakonowi krzyżackiemu przez Mikołaja Mikołajowica, innego ze swych synowców. Nie żył już w początkach 1319 r., brak go bowiem w kręgu rodzinnym dysponującym wówczas spadkiem po synach Olbrachta. Potomstwa M. nie pozostawił.

 

Bieniak J., Wielkopolska, Kujawy, ziemie łęczycka i sieradzka wobec problemu zjednoczenia państwowego w latach 1300–1306, Tor. 1969; Jasiński K., Z problematyki zjednoczenia państwa polskiego na przełomie XIII i XIV wieku, „Zap. Tow. Nauk. w Tor.” R. 21: 1955 z. 1–2 s. 218–22; Karasiewicz W., Działalność polityczna Andrzeja Zaręby w okresie jednoczenia państwa polskiego na przełomie XIII/XIV wieku, P. 1961 s. 13, 26; Kujot S., Dzieje Prus Królewskich, Tor. 1924 II 15; Małecki A., Studia heraldyczne, Lw. 1890 II 103–15; – Arch. Sanguszków, II; Kod. Wpol., II; Preuss. Urk.-buch, II.

Janusz Bieniak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Władysław I Łokietek

1260-1261 - 1333-03-02
król Polski
 

Jakub Świnka

okolo polowy XIII w. - 1314-03-04
arcybiskup gnieźnieński
 

Wacław II Czeski

1271-09-27 - 1305-06-21
król Czech
 

Witelon (Vitelo, Witelo)

około 1230 - około 1280
filozof
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Mikołaj z Bogorii h. Bogoria

brak danych - pod koniec 1338
wojewoda krakowski
 

Jan

XIII/XIV w. - 1356-05-18
opat cystersów w Mogile
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.